EDEN JE NAŠ UČITELJ, MI VSI PA SMO BRATJE
Tedaj je Jezus spregovóril množicam in svojim učencem:
»Mojzesov stol so zasedli pismouki in farizeji.
Delajte vse in se držite vsega, kar vam rečejo,
po njihovih delih pa se ne ravnajte;
govorijo namreč, pa ne delajo.
Vežejo težka in neznosna bremena in jih nalagajo ljudem na rame,
sami pa jih še s prstom nočejo premakníti.
Vsa svoja dela opravljajo zato, da bi jih ljudje videli.
Napravljajo si širše molitvene jermene in podaljšujejo robove na obleki.
Radi imajo častno mesto na gostijah, prve sedeže v shodnicah, pozdrave na trgih
in da jim ljudje pravijo ›učitelj‹.
Vi pa si ne pravite ›učitelj‹, kajti eden je vaš Učitelj, vi vsi pa ste bratje.
Tudi na zemlji nikomur ne pravite ›oče‹,
kajti eden je vaš Oče, ta, ki je v nebesih.
Tudi si ne pravite ›vodnik‹, kajti eden je vaš Vodnik, Kristus.
Največji med vami naj bo vaš strežnik.
Kdor se bo poviševal, bo ponižan,
in kdor se bo poniževal, bo povišan.« (Mt 23,1-12)Ostre Jezusove besede proti pismoukom in farizejem zaradi njihovega pozunanjenega odnosa do postave in Gospoda so tudi nam v svarilo in poduk.
Jezus nas vabi, da smo med seboj bratje in sestre, da smo drug drugemu v pomoč in tolažbo.
Gospod, pomagaj mi biti ponižen in odprt za pomoč vsem, ki so v stiski!
NAPOVEDNIK
Pri sv. maši ob 8.30 prepeva ŽUPNIJSKI PEVSKI ZBOR.V torek, 7. 11., ob 9. uri bo somaševanje vodil mariborski nadškof metropolit msgr. Alojzij Cvikl SJ.
V torek, 7. 11., ob 20. uri je srečanje ZAKONSKE SKUPINE JP3.
Prihodnjo nedeljo, 12. 11., ob 16.30 je srečanje bratov in sester FRANČIŠKOVEGA SVETNEGA REDA.
Prihodnjo nedeljo, 12. 11., ob 16.30 je srečanje ZAKONSKE SKUPINE JP2.
ZAHVALNA NEDELJA, 5. 11.
Ob zahvalni nedelji hvala vsem župljanom, posebej tistim, ki več časa, truda in požrtvovalnosti darujete za dobro naše župnije, tistim, ki z rednim sodelovanjem v župnijskem življenju, z delom in s finančnimi sredstvi podpirate delo v naši župniji in samostanu.
Hvala tudi vsem, ki skrbite za redno čiščenje in krašenje cerkve, pevcem, ministrantom, bralcem pri bogoslužju, sodelavcem Karitas, članom ŽPS ter vsem dobrotnikom. Bog lonaj za vse!
IMENOVANJE BAZILIKE, 7. 11.
Novozgrajeno samostansko in župnijsko cerkev sv. Marije, Matere Usmiljenja, ki jo je 11. avgusta 1900 posvetil škof Mihael Napotnik, je 7. novembra 1906 papež Pij X. povzdignil v baziliko minor. Več o tem >>>
Poznamo dve vrsti bazilik: major in minor. Štiri velike (major) so v Rimu: Sv. Petra, sv. Janeza, sv. Marije Snežne in sv. Pavla zunaj obzidja.
Manjše (minor) bazilike pa najdemo po vsem svetu. Več kot 1.770 cerkva po svetu je imenovanih za baziliko, od tega v Sloveniji sedem: Maribor, bazilika Matere usmiljenja; Sveta Gora, bazilika Marijinega Vnebovzetja; Brestanica, bazilika Lurške Matere Božje; Stična, bazilika Žalostne Matere Božje; Petrovče, bazilika Marijinega obiskanja; Brezje, bazilika Marije Pomagaj; Ptujska Gora, bazilika Marije Zavetnice.POPOLNI ODPUSTEK, 7. 11.
Možnost prejema popolnega odpustka v baziliki Matere Usmiljenja ob obletnici imenovanja bazilike.
Za prejem popolnega odpustka moramo opraviti sv. spoved (vsaj 10 dni prej ali kasneje), biti pri sv. maši in prejeti sv. obhajilo, moliti po namenu svetega očeta (vera, očenaš, zdravamarijo).
VREČKE KARITAS
Hvala za vse darovane prehrambene in toaletne izdelke v vrečkah Karitas!
Hvala, ker pomagate pomagat!SVEČE MATERE USMILJENJA
Na voljo so spominske sveče Matere Usmiljenja, s katerimi lahko obogatite svoje domove ali pa jih podarite tistim, ki ne morejo več v našo baziliko.
Hvala za vse vaše darove, ki so potrebni za vzdrževanje cerkve in samostana.MAŠNI NAMENI
V pisarni ali prek spleta lahko naročite MAŠNE NAMENE. Z mašnim namenom se lahko zahvalimo za prejete dobrote, prosimo za blagoslov ljudi, dogodkov in življenja pred nami, priporočamo božjemu usmiljenju pokojne sorodnike, prijatelje in dobrotnike.
PAPEŽ FRANČIŠEK
Nagovor pri sv. maši,
1. november 2023
Praznik vseh svetih
Svetost je dar – ni je mogoče kupiti – in istočasno je pot. Dar in pot.
Predvsem je dar. Svetost je Božji dar, ki smo ga prejeli s krstom. Če jo pustimo rasti, lahko popolnoma spremeni naše življenje (apostolska spodbuda Gaudete et exsultate, 15). Svetniki niso nedosegljivi ali oddaljeni junaki, ampak so osebe kot mi, so naši prijatelji, katerih izhodiščna točka je bil isti dar, ki smo ga mi prejeli – krst. In če nekoliko pomislimo, smo zagotovo kakšnega že srečali, »vsakdanjega« svetnika, pravično osebo, ki zares živi krščansko življenje, s preprostostjo … to, kar rad imenujem »svetniki izza sosednjih vrat«, ki imajo običajno življenje. Svetost je torej dar, ki je ponujen vsem za srečno življenje. Sicer pa, ko prejmemo nek dar, kakšen je naš prvi odziv? To, da smo srečni, saj to pomeni, da nas nekdo ima rad; dar svetosti nas naredi srečne, ker nas Bog ima rad.
Vendar pa je vsak dar treba sprejeti, kar s sabo nosi odgovornost, da se odzovemo, in povabilo, da si prizadevamo, da ne bo zapravljen. Vsi krščeni smo prejeli isti klic, naj »s svojim življenjem ohranjamo in izpopolnjujemo svetost, ki smo jo prejeli« (Lumen gentium, 40). Tako pridemo k drugi točki: svetost je pot, pot, ki jo je treba prehoditi skupaj, si med seboj pomagati, združeni s tistimi odličnimi tovariši, kar so svetniki.Vir: www.vaticannews.va
Dodaj odgovor