POZDRAVLJENA, MILOSTI POLNA, GOSPOD JE S TEBOJ
Tisti čas je bil angel Gabriel od Boga poslan v galilejsko mesto, ki se imenuje Nazaret, k devici, zaročeni z možem, ki mu je bilo ime Jožef, iz Davidove hiše, in devici je bilo ime Marija. Ko je prišel k njej, je rekel: »Pozdravljena, milosti polna, Gospod je s teboj!« Pri teh besedah se je prestrašila in je razmišljala, kaj naj pomeni ta pozdrav.
Angel ji je rekel: »Ne boj se, Marija, kajti našla si milost pri Bogu. Glej, spočela boš in rodila sina, ki mu daj ime Jezus. Ta bo velik in Sin Najvišjega; Gospod Bog mu bo dal prestol njegovega očeta Davida, kraljeval bo Jakobovi hiši vekomaj in njegovemu kraljestvu ne bo konca.«
Marija pa je rekla angelu: »Kako se bo to zgodilo, ko moža ne poznam?« Angel ji je odgovoril: »Sveti Duh bo prišel nadte in moč Najvišjega te bo obsenčila, zato bo tudi Sveto, ki bo rojeno, Božji Sin. In glej, tvoja sorodnica Elizabeta je tudi spočela sina v svoji starosti; in to je šesti mesec njej, ki je nerodovitna; kajti pri Bogu ni nič nemogoče.«
Marija je rekla: »Glej, dekla sem Gospodova, zgodi se mi po tvoji besedi!«
In angel je šel od nje. (Lk 1,26-38)Adventni čas nas korak za korakom pripravlja na praznik Jezusovega rojstva. Marijina drža nam pokaže, kako moramo tudi mi sami pripravljati prostor za sprejem božje Besede! Ona je bila že ob spočetju obvarovana madeža izvirnega greha, da je bila dojemljiva za Božjo besedo, mi pa smo bili očiščeni pri sv. krstu.
Gospod, naj z veseljem in brez strahu sprejmem tvojo Besedo!
NAPOVEDNIK
Pri sv. maši ob 8.30 prepeva ŽUPNIJSKI PEVSKI ZBOR.Danes od 10h do 14h poteka DRUŽINSKA KATEHEZA.
Popoldne ob 15.00 je srečanje ZAKONSKE SKUPINE JP1.
Popoldne ob 16.30 je srečanje FRANČIŠKOVEGA SVETNEGA REDA.
Prihodnjo nedeljo, 15. 12., ob 16.30 je srečanje ZAKONSKE SKUPINE JP2.
BREZMADEŽNA, 8. 12.
Danes obhajamo slovesni praznik BREZMADEŽNEGA SPOČETJA DEVICE MARIJE.
Marija je bila spočeta po naravni poti, kakor vsak drug otrok. Ker je bila izbrana, da postane Božja Mati, pa je bila obvarovana madeža izvirnega greha in je bila vse od spočetja deležna posvečujoče milosti. To tudi izraža besedna zveza brezmadežno spočetje.
Nauk o Marijinem brezmadežnem spočetju namreč pravi, da je bila Marija, ki je bila pred vsemi veki določena za mati Božjega Sina Jezusa Kristusa, ravno zaradi te svoje naloge vnaprej predvidena za svetost in čistost. Bog je zaradi Jezusovega rojstva vnaprej odel Marijo s svojo milostjo, da je bila od samega začetka svojega bivanja čista in brez madeža. Vse to se je zgodilo že takrat, ko sta jo spočela njena starša sv. Joahim in sv. Ana. Zato pravimo, da je bila Marija brez madeža spočeta, oziroma da je Brezmadežno Spočetje (Lurd). Marija je bila torej obvarovana vsakega greha in še prav posebej izvirnega greha, s katerim smo ljudje ranjeni in zaradi njega nagnjeni k slabemu.POPOLNI ODPUSTEK
Ob prazniku Brezmadežnega spočetja Device Marije lahko v naši baziliki prejmete popolni odpustek.
ČUDODELNA SVETINJA
Pri sv. maši ob 11.30 je danes srečanje častilcev čudodelne svetinje. Mašuje Rok Žlender, ki je slovenski duhovni voditelj častilcev.
ADVENTNE DELOVNE SOBOTE
14. 12. 2024:
– ob 10h za 3. razred in 8. in 9. razred. Pri tem bodo 3. razredi imeli svojo PRVO SV. SPOVED.
– ob 13h za 4. in 5. razred.
SPOVEDOVANJE
Pred božičnimi prazniki bomo imeli SPOVEDNO DEŽURSTVO v četrtek in petek (19.-20. 12.) ter v ponedeljek in torek (23.-24. 12.) od 7.30 do 12h in od 14h do 19h. Ne odlašajte na zadnji dan!
KATEHEZA ZA ODRASLE
Vsako sredo ob 17. uri potekajo srečanja VEROUKA ZA ODRASLE. Zakaj ne bi tudi vi poglobili poznavanja naše krščanske vere? Pridi in poglej!MAŠNI NAMENI
V pisarni ali prek spleta lahko naročite MAŠNE NAMENE. Z mašnim namenom se lahko zahvalimo za prejete dobrote, prosimo za blagoslov ljudi, dogodkov in življenja pred nami, priporočamo božjemu usmiljenju pokojne sorodnike, prijatelje in dobrotnike.
Sprejemamo namene za mesec januar.
PAPEŽ FRANČIŠEK
Kateheza pri splošni avdienci,
4. decembra 2024
Sveti Duh in evangelizacija
Po veliki noči beseda evangelij dobi nov pomen dobre novice o Jezusu, in sicer o velikonočni skrivnosti Gospodove smrti in vstajenja. To apostol imenuje »evangelij«, ko zapiše: »Ne sramujem se evangelija, saj je vendar Božja moč v rešitev vsakomur, ki veruje, najprej Judu in potem Grku« (Rim 1,16).
Jezusovo oznanjevanje in pozneje oznanjevanje apostolov vsebuje tudi vse moralne dolžnosti, ki izhajajo iz evangelija, od desetih zapovedi do nove zapovedi ljubezni. Toda če ne želimo ponovno zapasti v zmoto, da bi postavo postavili pred milost in dela pred vero – kar je apostol Pavel obsodil –, moramo vedno znova izhajati iz oznanila o tem, kaj je Kristus storil za nas. Zato sem v apostolski spodbudi Evangelii gaudium tako zelo vztrajal pri prvem od obeh, to je pri »kerigmi« ali oznanilu, od katerega je odvisna vsaka moralna uporaba.
»V katehezi ima bistveno vlogo prvo oznanilo ali kerigma, ki mora biti središče evangelizacijske dejavnosti in vsakega prizadevanja za cerkveno prenovo. Ko to oznanilo imenujemo “prvo”, to ne pomeni, da je na začetku in ga potem pozabimo ali nadomestimo z drugimi vsebinami, ki ga presegajo. “Prvo” je v kvalitetnem smislu, ker je poglavitno oznanilo, ki ga moramo vedno znova na različne načine slišati na novo in ga vedno znova oznanjati v eni ali drugi obliki v teku kateheze na vseh njenih stopnjah in v vseh trenutkih.« (Evangelii gaudium, 164-165).
Vir: www.vaticannews.va
Dodaj odgovor