GOVORJENJE RAZODEVA ČLOVEKOVO NOTRANJOST
Tisti čas je Jezus povedal učencem tole priliko:
»Mar more slepi voditi slepega? Ali ne bosta oba padla v jamo?
Učenec ni nad učiteljem.
Toda vsak, ki bo izučen, bo kakor njegov učitelj.
Kaj vendar gledaš iver v očesu svojega brata,
bruna v svojem očesu pa ne opaziš?
Kako moreš reči svojemu bratu:
›Pústi, brat, da vzamem iver, ki je v tvojem očesu,‹
če sam ne vidiš bruna v svojem očesu?
Hinavec, odstrani najprej bruno iz svojega očesa
in potem boš videl, da lahko odstraniš tudi iver iz očesa svojega brata.
Ni dobrega drevesa, ki bi rodilo slab sad,
in spet ne slabega drevesa, ki bi rodilo dober sad.
Vsako drevo namreč spoznamo po njegovem sadu.
Smokev ne obiramo s trnja in grozdja ne trgamo z robidovja.
Dober človek prinaša iz dobrega zaklada svojega srca dobro,
hudoben pa iz hudobnega húdo;
iz preobilja srca govorijo namreč njegova usta.«
(Lk 6,39-45)Slepi ne more voditi slepega, ker je za oba nevarno.
Če pa dobro prisluhnem, me lahko vodi glas Učitelja!
Gospod, naj se pogledam v ogledalu, da bom lahko popravil svoje življenje!
NAPOVEDNIK
Pri sv. maši ob 8.30 prepeva ŽUPNIJSKI PEVSKI ZBOR.Popoldne ob 16h je srečanje ZAKONSKE SKUPINE JP4.
Na PRVI PETEK počastimo Jezusovo srce, ki nas tolaži v trpljenju. Dopoldne bomo obiskali bolnike po domovih.
V petek, 7. 3., ob 20. uri je srečanje ŽUPNIJSKEGA PASTORALNEGA SVETA.
Prihodnjo nedeljo, 9. 3., od 10h do 14h poteka DRUŽINSKA KATEHEZA.
Prihodnjo nedeljo, 9. 3., ob 16.30 je srečanje FRANČIŠKOVEGA SVETNEGA REDA.
PEPELNIČNA SREDA
V sredo pričenjamo postni čas. Pri vseh mašah bomo opravili OBRED PEPELJENJA. Posipanje s pepelom je znamenje spokorne drže in naše pripravljenosti na spreobrnjenje ter verovanje evangeliju. Spominja nas tudi, da smo ustvarjeni iz prahu zemlje.
Sv. maša bo tudi ob 17. uri – za družine.POSTNA POSTAVA
V postnem času imamo tudi več priložnosti za različne spokorne vaje. Ob začetku in koncu postnega časa (Pepelnica in Veliki petek) za vse (od 18. do 60. leta) velja STROGI POST, ko ne uživamo mesa in se le enkrat na dan lahko do sitega najemo.
Tudi na vse POSTNE PETKE velja odpoved mesnim jedem, k čemur smo sicer spodbujeni skozi vse leto.
Seveda pa smo v postnem času povabljeni tudi k vsem drugim oblikam spokornosti in različnim odpovedim. Povabljeni smo, da zmanjšamo ali ukinemo vse nadstandardne priboljške. Za otroke je to lahko 40 dni brez sladkarij, čokolade, slanarij, … Odrasli lahko 40 dni abstiniramo alkoholne pijače, kajenje in druge razvade. To seveda ne velja samo za hrano!
Velik izziv je odpoved grdemu govorjenju (preklinjanju), opravljanju, obrekovanju, … Potrudimo se biti vsaj 40 dni prijazni, spoštljivi, dobronamerni, …
Vsaka odpoved naj za seboj potegne odločitev! Če zmanjšam gledanje televizije za eno uro na dan, imam eno uro časa, ki ga lahko posvetim ostalim družinskim članom, osamljenim prijateljem in znancem, … Lahko tudi več molim.
Postni čas nas torej vabi in izziva, da bi postali boljši, da bi v sebi odkrili tisto, kar nas oddaljuje od Boga in drugih in to izničili. Ne izpustimo te čudovite priložnosti!KRIŽEV POT
Križev pot bomo v naši baziliki molili oz. premišljevali vsako sredo in petek po sveti maši ob 9. uri in zvečer ob 1830 ter v nedeljo ob 1830.
SVETOLETNA RAZSTAVA
V četrtek, 6. 3., bo ob 17. uri odprtje svetoletne razstave Odsevi upanja, ki združuje slikarska in kiparska dela 33 slovenskih akademskih umetnikov.
Po kratki predstavitvi razstavnega projekta in blagoslovu nadškofa Alojzija Cvikla v samostanskem križnem hodniku, bo v Frančiškovi dvorani OKROGLA MIZA na temo Lepota prebuja upanje. Obenem bo to tudi svetoletno srečanje kulturnih ustvarjalcev mariborske nadškofije.
PAPEŽ FRANČIŠEK
Kateheza iz bolnišnice,
26. februarja 2025
Jezusovo darovanje v templju
V pripovedih o Jezusovem otroštvu nam evangelist Luka opiše Marijino in Jožefovo pokorščino Gospodovi postavi in vsem njenim predpisom. V resnici v Izraelu ni bilo obvezno darovati otroka v templju, a kdor je poslušal Gospodovo besedo in se ji je želel podrediti, je to imel za dragoceno dejanje. Tako je storila Ana, mati preroka Samuela, ki je bila nerodovitna. Bog je uslišal njeno molitev in ona, potem ko je rodila sina, ga je odnesla v tempelj in ga za vedno darovala Gospodu.
Luka torej pripoveduje o prvem bogoslužnem opravilu, povezanim z Jezusom, ki se zgodi v svetem mestu Jeruzalem in ki bo od trenutka, ko se bo trdno odločil iti v Jeruzalem, cilj vsega njegovega delovanja, usmerjenega v izpolnitev njegovega poslanstva.
Marija in Jožef ne vključita Jezusa le v zgodovino družine, ljudstva, zaveze z Gospodom Bogom, ampak poskrbita za njegovo varstvo in rast ter ga vpeljeta v ozračje vere in čaščenja. Tudi onadva postopoma rasteta v razumevanju poklicanosti, ki ju daleč presega.
V templju, ki je »hiša molitve«, Sveti Duh nagovori srce tega starega moža. Simeon je del svetega Božjega ljudstva, ki je znalo pričakovati in upati, in goji željo po izpolnitvi obljube, ki jo je Bog dal Izraelu po prerokih. Simeon zazna prisotnost Gospodovega Maziljenca, vidi luč, ki sije sredi ljudstva, ki »hodi v temi«, ter se napoti k temu otroku, ki je »sin, ki nam je dan«, je »Knez miru«, kot to napoveduje Izaija.
Vir: www.vaticannews.va
Dodaj odgovor