UBOGA VDOVA JE DALA VEČ KOT VSI
Tisti čas je Jezus med svojim poučevanjem govóril množicam:
»Varujte se pismoukov,
ki si želijo hoditi okrog v dolgih oblačilih in si želijo pozdravov ljudi na trgih,
prvih sedežev v shodnicah in častnih mest na gostijah,
ki vdovam požirajo hiše in hinavsko opravljajo dolge molitve;
ti bodo strože sojeni.«
Sedél je nasproti zakladnici in gledal, kako množica meče denar vanjo.
Mnogo bogatih je veliko vrglo.
Prišla je tudi neka uboga vdova in je vrgla dva nôvčiča, to je en kvadrant.
Tedaj je poklical k sebi svoje učence in jim rekel:
»Resnično, povem vam:
Ta uboga vdova je vrgla več kot vsi, ki so metali v zakladnico.
Vsi so namreč vrgli od svojega preobilja,
ta pa je dala od svojega uboštva vse, kar je imela,
vse, kar potrebuje za življenje.«
(Mr 12,38-44)Kadar pljuskne kava ali kakšna druga pijača iz zvrhano natočene skodelice ali kozarca, to ne pomeni, da smo darovali del svoje pijače. Ne, od našega obilja se je pač prelila čez rob.
Darovati pomeni, dati nekaj sebe.
Gospod, uboga vdova je dala vse, kar je imela. Daj mi moči, da bom to zmogel tudi jaz!
NAPOVEDNIK
Pri sv. maši ob 8.30 prepeva ŽUPNIJSKI PEVSKI ZBOR.Pri sv. maši ob 10h prepeva OTROŠKI PEVSKI ZBOR MEHURČKI.
Danes od 10h do 14h poteka DRUŽINSKA KATEHEZA.
Popoldne ob 15.00 je srečanje ZAKONSKE SKUPINE JP1.
Popoldne ob 16.30 je srečanje FRANČIŠKOVEGA SVETNEGA REDA.
Prihodnjo nedeljo, 17. 11., ob 16.30 je srečanje ZAKONSKE SKUPINE JP2.
SREČANJE ZA STAREJŠE, 30. 11.
Vsako leto na soboto pred 1. adventno nedeljo obhajamo sv. mašo, pri kateri podelimo tudi zakrament sv. bolniškega maziljenja. Po maši sledi skupno srečanje in druženje ter kosilo.
Vabljeni vsi upokojenci. Svojo udeležbo pri kosilu sporočite v župnijski pisarni ali na kosilo@bazilika.info
KATEHEZA ZA ODRASLE
Vsako sredo ob 17. uri potekajo srečanja VEROUKA ZA ODRASLE. Zakaj ne bi tudi vi poglobili poznavanja naše krščanske vere? Pridi in poglej!
SV. NIKOLAJ TAVELIĆ, 14. 11.
Nikolaj Tavelić se je rodil v Šibeniku med letoma 1340 in 1350. Že zgodaj se je navdušil za življenje po vzoru sv. Frančiška Asiškega. Prvi manjši bratje so prišli v Dalmacijo in Bosno že leta 1221, pet let pred smrtjo sv. Frančiška Asiškega. Od leta 1321 so imeli svoj samostan tudi v Šibeniku, v Zadru pa je bil že leta 1260 njihov osrednji učni zavod, kjer se je šolal tudi Nikolaj Tavelić.
Fra Nikolaj je deloval v Bosni od leta 1379 kot dušni pastir, leta 1391 pa je zapustil Bosno in odšel v Sveto deželo, kjer je z drugimi brati delal v gostišču za romarje in pri Božjem grobu. Fra Nikolaj je z nekaterimi sobrati hotel spreobrniti h krščanstvu jeruzalemskega voditelja Saracenov. Toda njihov poskus je propadel. Brate so bičali in z drugimi mukami hoteli pripraviti do tega, da se odpovejo katoliški veri. 14. novembra 1391 so redovniki javno izpovedali svojo pripravljenost umreti za Kristusa, nakar so jih razsekali z meči. Leta 1889 so bili razglašeni za blažene, leta 1970 pa za svetnike.
POSKRBIMO ZA ZDRAVJE
Zdravstveno osebje bo spet na voljo za ZDRAVSTVENO VZGOJNO SVETOVANJE, obenem pa bodo zainteresiranim opravili tudi MERJENJE KRVNEGA TLAKA in KRVNIH VREDNOSTI.
Ta torek, 12. 11., od 9.30 do 11.00.
SVEČE MATERE USMILJENJA
Na voljo so spominske sveče Matere Usmiljenja, s katerimi lahko obogatite svoje domove ali pa jih podarite tistim, ki ne morejo več v našo baziliko.
Hvala za vse vaše darove, ki so potrebni za vzdrževanje cerkve in samostana.MAŠNI NAMENI
V pisarni ali prek spleta lahko naročite MAŠNE NAMENE. Z mašnim namenom se lahko zahvalimo za prejete dobrote, prosimo za blagoslov ljudi, dogodkov in življenja pred nami, priporočamo božjemu usmiljenju pokojne sorodnike, prijatelje in dobrotnike.
PAPEŽ FRANČIŠEK
Kateheza pri splošni avdienci,
6. novembra 2024
Sveti Duh in krščanska molitev
Posvečujoče delovanje Svetega Duha se poleg Božje besede in zakramentov izraža tudi v molitvi, ki ji želimo posvetiti današnje razmišljanje. Sveti Duh je hkrati subjekt in objekt krščanske molitve. To pomeni, da je On tisti, ki daje molitev, in tisti, ki ga molitev daje. Molimo, da bi prejeli Svetega Duha, in Svetega Duha prejemamo, da bi lahko zares molili, to pomeni kot Božji otroci in ne kot sužnji. Razmislimo nekoliko o tem: moliti kot Božji otroci, ne sužnji. Moliti moramo v svobodi. »Danes moram moliti za to, to, to in to, ker sem obljubil to, to in to. Sicer bom šel v pekel.« Ne, to ni molitev. Molitev je svobodna. Ko moliš, ti Duh pomaga moliti. Moliš, ko v srcu čutiš potrebo po molitvi. In ko ne čutiš ničesar, se ustavi in se vprašaj: zakaj nimam volje za molitev, kaj se mi dogaja v življenju? Spontanost v molitvi nam najbolj pomaga. To pomeni moliti kot otroci, ne kot sužnji.
Zlasti moramo moliti, da bi prejeli Svetega Duha. V zvezi s tem so v evangeliju zelo natančne Jezusove besede: »Če torej vi, ki ste hudobni, znate dajati svojim otrokom dobre darove, koliko bolj bo nebeški Oče dal Svetega Duha tistim, ki ga prosijo« (Lk 11,13). V Novi zavezi vidimo, da Sveti Duh vedno prihaja med molitvijo. Na Jezusa se je spustil pri krstu v Jordanu, medtem ko je molil (prim. Lk 3,21); na učence se je spustil na binkošti, medtem ko so »enodušno vztrajali v molitvi« (Apd 1,14).
Vir: www.vaticannews.va
Dodaj odgovor