PRIPRAVIMO SE NA ODREŠENJE
Tisti čas so množice spraševale Janeza: »Kaj naj storimo?«
Odgovarjal jim je:
»Kdor ima dve suknji, naj ju deli s tistim, ki nima nobene,
in kdor ima živež, naj stori prav tako.«
Tudi cestninarji so se prišli krstit in so mu rekli:
»Učitelj, kaj naj storimo?«
Odvrnil jim je: »Ne terjajte nič več, kakor vam je ukazano.«
Spraševali so ga tudi vojaki: »In mi, kaj naj storimo?«
Rekel jim je:
»Nikomur ne grozite in nikogar ne izsiljujte,
ampak bodite zadovoljni s svojo plačo.«
Ker pa je ljudstvo živelo v pričakovanju
in so se v srcu vsi spraševali o Janezu, če ni morda on Mesija,
je Janez vsem odgovóril:
»Jaz vas krščujem z vodo, pride pa močnejši od mene,
in jaz nisem vreden, da bi mu odvezal jermen njegovih sandal;
on vas bo krstil s Svetim Duhom in ognjem.
Velnico ima v roki, da bo počistil svoje mlatišče
in spravil žito v svojo kaščo,
pleve pa sežgal z neugasljivim ognjem.«
Tako je torej Janez še z mnogimi drugimi opomini oznanjal ljudem evangelij.
(Lk 3,10-18)Vsi so spraševali, kaj naj naredijo, Janez pa je vsem odgovarjal, naj bodo pristni in jim oznanjal, da za njim pride močnejši od njega, ki bo krščeval s Svetim Duhom in ognjem.
Gospod, naj bom pristno žito za tvojo kaščo!
NAPOVEDNIK
Pri sv. maši ob 8.30 prepeva ŽUPNIJSKI PEVSKI ZBOR.Pri sv. maši ob 10.00 sodeluje OTROŠKI PEVSKI ZBOR MEHURČKI pod vodstvom Fani Pečar.
Pri sv. maši ob 11.30 z orgelsko spremljavo sodeluje Maksimilijan Feguš.
Popoldne ob 16.00 je srečanje bratov in sester FRANČIŠKOVEGA SVETNEGA REDA.
V četrtek, 16. 12., začenjamo BOŽIČNO DEVETDNEVNICO.
Prihodnjo nedeljo, 19. 12., pri sv. maši ob 10h sodeluje Klemen Sitar z duhovno-ritmičnimi pesmimi.
Prihodnjo nedeljo, 19. 12., je ob 17h srečanje ZAKONSKE SKUPINE JP2.
BOŽIČNA DEVETDNEVNICA
Sklepno obdobje adventnega časa začenjamo 16. decembra z božično devetdnevnico, ki predstavlja neposredno bogoslužno pripravo na božič. Bogoslužna priprava v obliki devetdnevnice vernikom želi približati hrepenenje in pričakovanje Gospodovega rojstva.
Pomembno vlogo in slovesni ton v tem času pri bogoslužju dajejo posebne antifone, imenovane tudi O-odpevi, ki so odpevi pred Marijinim slavospevom Magnificat. Antifone razlagajo prispodobe iz bogate svetopisemske simbolike, ki napoveduje Jezusovo rojstvo. Njihov namen je pospešiti in spodbuditi veselo pričakovanje. V osmih dneh se zvrstijo naslednje antifone, pri čemer se vsaka izmed njih začne z odpevom: O Modrost, O Gospod in Voditelj, O korenina Jesejeva, O ključ Davidov, O Vzhajajoči, O Kralj narodov ter O Emanuel.
Pojma božična osemdnevnica/devetdnevnica ne smemo enačiti s pojmom božična osmina. Prva predstavlja neposredno pripravo na božič, druga pa je obdobje osmih dni, ki jih v bogoslužju obhajamo po božiču.
Pri nas bomo pred sv. mašo prepevali spev Kralja, ki prihaja, med darovanjem pa Glasovi angelski z višin. Magnificat z O-odpevom sledi po obhajilu.
DELOVNE SOBOTE
V adventnem času imamo v naši župniji ADVENTNE DUHOVNO-DELOVNE SOBOTE.
Minulo soboto so se zbrali otroci iz 3. razreda, ki so imeli tudi svojo prvo sveto spoved.
Na tretjo adventno soboto, 18. 2., bo od 10h do 13h srečanje za OTROKE 4., 5., 6., 7., 8. IN 9. RAZREDA.KORONAVIRUSNI UKREPI
Od srede, 15. 9., je potrebno za sodelovanje pri bogoslužju izpolnjevati enega od POGOJEV PCT (prebolelost/cepljenje/testiranje). Morda se nam zdi to nepotrebno, je pa eden od načinov, da se ustavi širjenje koronavirusa, brez ustavitve družbenega življenja.
Pred vstopom v cerkev si nadenite zaščitno obrazno masko in si razkužite roke! V cerkvi ohranjajte medsebojno razdaljo vsaj 1,5 metra.SPOVEDOVANJE (20.-24. 12.)
Pred božičnimi prazniki bo v naši baziliki organizirano spovedovanje v tednu pred božičem od 7h do 12h in od 14h do 19h.
V petek, 24. 12., bo spovedovanje samo dopoldne do 12. ure!
PAPEŽ FRANČIŠEK
Kateheza pri avdienci,
10. decembra 2021
Naj božič ne bo skomercializiran
Dragi prijatelji, to je božič, ne dopustimo, da bi ga izpridila potrošništvo in brezbrižnost. Njegovi simboli, predvsem jaslice in okrašeno drevo, nas vračajo v gotovost, ki napolnjuje naša srca z mirom, v veselje zaradi učlovečenja, k Bogu, ki postane bližnji: on živi z nami, našim dnevom daje ritem upanja. Drevo in jaslice nas uvajajo v tisto tipično vzdušje božiča, ki je del dediščine naših skupnosti: ozračje, bogato z nežnostjo, podelitvijo in družinsko intimo. Ne živimo nepristnega, skomercializiranega božiča! Dopustimo, da nas ovije Božja bližina, ki je sočutna, ki je nežna; dopustimo, da nas ovije božično vzdušje, ki nam ga prinašajo v srce umetnost, glasba, pesmi in običaji.
Razlog za naše upanje je ta, da je Bog z nami, zaupa nam in se nas nikoli ne naveliča! In nikoli se nam ne naveliča odpuščati. Mi smo tisti, ki se naveličamo prositi za odpuščanje. Prihaja, da bi prebival z ljudmi, zemljo izbere za svoj dom, da bi ostal z nami in sprejel stvarnost, kjer preživljamo svoje dneve. To je tisto, kar nas učijo jaslice. Bog se ob božiču ne razodeva kot nekdo, ki je visoko, da bi vladal, ampak kot Tisti, ki se poniža, majhen in ubog, kot sopotnik, da bi služil: to pomeni, da moramo, če želimo biti podobni njemu, slediti poti ponižanja, služenja.
Tako je prišel Jezus in na to nas spominjajo jaslice.
Vir: www.vaticannews.va
Dodaj odgovor