JEZUSOV PRVI ČUDEŽ
Tisti čas je bila svatba v Kani Galilejski in Jezusova mati je bila tam.
Na svatbo so bili povabljeni tudi Jezus in njegovi učenci.
Ko je vino pošlo, je rekla Jezusu njegova mati: »Vina nimajo.«
In Jezus ji je dejal: »Kaj hočeš od mene, žena? Moja ura še ni prišla.«
Njegova mati je rekla strežnikom: »Kar koli vam reče, storite.«
Tam pa je stalo šest kamnitih vrčev, pripravljenih za judovsko očiščevanje;
držali so po dve ali tri mere.
Jezus jim je rekel: »Napolnite vrče z vodo!«
In napolnili so jih do vrha.
Nato jim je rekel: »Zajemite zdaj in nesite starešini!«
In nesli so mu.
Ko je starešina pokusil vodo, ki je postala vino, in ni vedel, od kod je,
strežniki, ki so zajeli vodo, pa so vedeli –, je poklical ženina in mu rekel:
»Vsakdo postreže najprej z dobrim vinom, in ko se ljudje napijejo, s slabšim;
ti pa si dobro vino prihranil do zdaj.«
Tako je Jezus v galilejski Kani naredil prvo od znamenj
in razodel svoje veličastvo
in njegovi učenci so verovali vanj.
(Jn 2,1-11)Marija, Jezusova in naša Mati, je prepoznala stisko gostiteljev in namignila Jezusu, naj uredi situacijo.
Jezus se najprej brani, potem pa vendarle izpolni materino prošnjo.
Gospod, nakloni mi čuteče in poslušno srce!
NAPOVEDNIK
Pri sv. maši ob 8.30 prepeva ŽUPNIJSKI PEVSKI ZBOR.Popoldne ob 16h je srečanje ZAKONSKE SKUPINE FK.
Popoldne ob 16.30 je srečanje ZAKONSKE SKUPINE JP2.
V torek, 21. 1., ob 20h je srečanje MOŠKE SKUPINE.
EDINOST KRISTJANOV
Od 18. do 25. januarja vsako leto obhajamo TEDEN MOLITVE za edinost kristjanov, letos pod geslom »Veruješ to?« (Jn 11,26).
Letos kristjani obhajamo tudi 1700. obletnico prvega vesoljnega cerkvenega zbora v Niceji (325), katoličani pa hkrati redno sveto leto. Obletnica je priložnost, da vnovič skupaj izpovemo nicejsko-carigrajsko veroizpoved, ki so jo sestavili na tem koncilu in dopolnili na naslednjem (Carigrad, 381), da o njej premišljujemo in se zanjo Bogu zahvaljujemo. Gre za svetinjo, za našo skupno dediščino, za veroizpoved, ki je skupna vsem kristjanom.
V naši baziliki se bomo pri vseh mašah povezali v molitveno osmino za edinost kristjanov s prošnjami, ob sklepu pa bo med nami nadškof msgr. Alojzij Cvikl.
MATI USMILJENJA, 25. 1.
Letos obhajamo 278-letnico prenosa kipa Matere Usmiljenja v Maribor in postavitve na oltar v nekdanji minoritski cerkvi na Lentu (25. 1. 1747).
Ob preselitvi minoritov v ukinjeni kapucinski samostan so leta 1786 s seboj prinesli tudi kip Matere Usmiljenja, ki je dobil svoje mesto na glavnem oltarju.
Kip Matere Usmiljenja so julija 1893 prenesli iz nekdanje kapucinske cerkve v novozgrajeni frančiškanski samostan, kjer je bila v pritličju vzhodnega krila začasna kapela (danes so tam prostori Karitas), od avgusta 1900 pa je v glavnem oltarju novoposvečene cerkve.
Ob 9. uri bo med nami nadškof msgr. Alojzij Cvikl, saj bomo ob prazniku Matere Usmiljenja obhajali tudi sklep molitvene osmine za edinost kristjanov.
Na ta dan lahko v naši baziliki prejmemo POPOLNI ODPUSTEK.ŽUPNIJSKI DAN 2025
V soboto, 25. 1., bomo pri nas obhajali tudi župnijski dan. Po sv. maši ob 9. uri nam bo UMETNOSTNI ZGODOVINAR dr. Franci Lazarini predstavil našo baziliko, potem pa bo sledilo še prijateljsko druženje. Priporočamo se za pecivo!
NEDELJA BOŽJE BESEDE
Prihodnjo nedeljo, 26. 1., obhajamo nedeljo božje besede pod geslom: »Upam v tvojo besedo« (Ps 119,74).
Pri sv. maši ob 8.30 in 11.30 bo med nami nadškof msgr. Alojzij Cvikl, saj bomo obhajali zunanjo slovesnost Matere Usmiljenja in Nedeljo Božje besede.SVETOPISEMSKI MARATON
Vseslovensko »maratonsko« branje Svetega pisma bo potekalo od 26. do 30. 1. 2025. Branje je razdeljeno na enourne termine, ki jih »pokrijejo« vnaprej dogovorjene skupine bralcev. Enega takšnih enournih terminov lahko prevzame že skupina treh bralcev. Pred prijavo na branje vas prosimo, da si natančno preberete navodila za branje: www.svetopisemskimaraton.si
PAPEŽ FRANČIŠEK
Kateheza pri splošni avdienci,
15. januarja 2025
Otroci, ki jih Bog najbolj ljubi – 2.del
Tudi danes bomo govorili o otrocih. Prejšnji teden smo se ustavili pri tem, da je Jezus med svojim javnim delovanjem večkrat govoril o pomembnosti zaščite, sprejemanja in ljubezni do najmanjših.
Pa vendar je še danes na svetu na stotine milijonov mladoletnih oseb, ki so prisiljeni delati, mnogi med njimi pa so izpostavljeni še posebej nevarnemu delu, čeprav še niso dosegli minimalne starosti za izpolnjevanje dolžnosti odraslosti. Da ne govorimo o dečkih in deklicah, ki so sužnji trgovine z ljudmi za namene prostitucije ali pornografije ali pa prisiljenih porok. V naših družbah so otroci žal na veliko načinov doživljajo zlorabe ali slabo ravnanje. Zloraba otrok, ne glede na njeno naravo, je nizkotno in grozno dejanje. Ne gre le za družbeno rano in zločin, temveč tudi za grobo kršitev Božjih zapovedi. Noben otrok ne bi smel doživeti zlorab. Že en primer je preveč. Zato je treba prebuditi vest, vlagati v bližino in konkretno solidarnost z otroki in mladimi ter hkrati graditi zaupanje in sinergijo med tistimi, ki si prizadevajo, da bi jim ponudili priložnosti in varne prostore za mirno odraščanje. Razširjena revščina, pomanjkanje socialnih sredstev za podporo družinam, marginalnost, ki se je v zadnjih letih povečala, ter brezposelnost in nestalna zaposlitev so dejavniki, zaradi katerih najmlajši plačujejo najvišjo ceno. V velemestih, kjer imamo socialne razlike in moralni propad, se mladi ukvarjajo s preprodajo drog in najrazličnejšimi nezakonitimi dejavnostmi.
Vir: www.vaticannews.va
Dodaj odgovor